مستربچ

مستربچ

folder_openمقالات
speaker_notes1 دیدگاه
local_offerبرچسب ها : امجد, پلاستیک, چاپ

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مستربچ چیست و چه کاربردی دارد؟

مستربچ، محصولی است که به‌صورت پیگمنت، پودرهای آلی یا معدنی به همراه افزودنی‌های دیگر، در تولید پلاستیک به‌کاربرده می‌شوند. همان گونه که می‌دانید، امروزه پلاستیک‌ها و پلیمرها، در زندگی ما نقش کلیدی دارند. ظروف پلاستيكي صنعتي ، سطل و گالن و دبه ،  لوازم‌خانگی و آشپزخانه، قطعات به‌کاررفته در صنعت خودرو، لوله‌ها و اتصالات مهم، پوشش‌های کابل برق و سیم‌های موجود در لوازم الکترونیکی و …، همگی بخشی از کاربرد این ماده شگفت‌انگیز در دنیای امروز هستند.

مستربچ چیست؟

به بیان ساده، مستربچ یک آمیزه غلیظ از سه جز است؛ این سه جز شامل پایه پلیمر، افزودنی و عامل سازگار کننده هستند. پلیمر پایه استفاده شده در این محصول، معمولاً از انواع اتیلن وینیل استات، پلی اتیلن، پلی پروپن، پلی استایرن یا پلیمرهای مخصوص دیگر هستند. درواقع پایه پلیمری استفاده شده در مستربچ باید شبیه به پلاستیک استفاده شده در تزریق پلاستیک باشد. به‌منظور بهبود خواص پلیمر، مواد گوناگونی بر آن می‌افزایند که شامل پیگمنت‌ها، بهبوددهنده‌های خواص و پرکننده‌ها هستند. عامل سازگار کننده نیز که باعث افزایش سازگاری افزودنی‌هاست، در پلیمر پایه مورداستفاده قرار می‌گیرد. مستربچ‌ها انواع گوناگونی دارند که شامل مستربچ رنگی، افزودنی و پرکننده است.

مستربچ رنگی چیست؟

قطعات پلاستیکی به‌تنهایی رنگ ندارند و یکی از روش‌های تولید قطعات رنگی، استفاده از مستربچ رنگی است. این محصول، افزون بر تغییر رنگ نهایی قطعه پلاستیکی، می‌تواند در بهینه‌سازی و اصلاح خواص آن نیز نقش داشته باشد. اجزای تشکیل‌دهنده این ماده رنگ‌دانه‌ها، سازگار کننده یا پخش‌کننده و پلیمر حامل است. در تولید مستربچ رنگی، پیگمنت‌ یا رنگ‌دانه‌ها به نسبت پلیمر، درصد بالاتری دارند. همچنین اگر بخواهیم مستربچ‌های رنگی را بر اساس پایه پلیمری تقسیم‌بندی کنیم، به دو نوع مهم، یعنی مستربچ رنگی اتیلن و مستربچ رنگی پلی پروپیلن دست می‌یابیم.

به‌منظور دستیابی به طیف‌های مختلف رنگی می‌توان غلظت‌های مختلف و مقادیر متفاوتی از این مواد را استفاده کرد. مستربچ سفید، مستربچ مشکی و دیگر رنگ‌ها، از انواع مستربچ‌های رنگی هستند؛ اما نکته اساسی که هنگام انتخاب مستربچ باید به آن توجه کرد، سازگاری مواد تشکیل‌دهنده آن با پلاستیک است.

گونه هاي مختلف مستربچ

  • مستربچ افزودني آنتي استاتيك
  • مستربچ افزودني اصلاح كننده ضربه
  • مستربچ افزودني آنتي اكسيدانت
  • مستربچ افزودني آنتي باكتريال
  • مستربچ افزودني آنتي ويروس
  • مستربچ افزودني تجزيه پذير
  • مستربچ افزودني تميزكننده
  • مستربچ سازگاركننده
  • مستربچ شفاف كننده
  • مستربچ افزودني ضدحريق

مطالب مرتبط

فرم نظرات

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
واتس اپ شرکت تولیدی امجد پلاستیک
ارسال از طریق WhatsApp